A világ egyik legszebb fekvésű városát a Duna hatalmas folyama szeli ketté és osztja a hegyes-völgyes Budára és a síkvidéki Pestre. A kétmilliós metropolisz Duna-parti panorámáját az UNESCO a világörökség részeként tartja számon.
- 50 000 évvel ezelőtt is lakták, de mai nevét csak 128 éve kapta: 1873-ig nagyobb alkotórészei (Óbuda, Buda és Pest) külön városnak számítottak.
- Hegyei alatt összefüggő barlangrendszer húzódik, hévízforrásokból feltörő gyógyvízzel: a 80 hőforrás napi 70 millió liter termálvize 12 gyógyfürdőt táplál.
- Műemlékei között megtalálhatók kétezer éves római amfiteátrumok, négyszáz éves török fürdők, és a sajátosan magyar jellegű, XIX. század végi szecessziós épületek.
- Egységes városképe - mely sokakat Párizsra, Bécsre emlékeztet - a XX. század elején eklektikus stílusban épült elegáns bérpalotáknak köszönhető.
- Európa legnagyobb parlamentje, a 691 helyiségből álló, neogótikus palota - belsejében aranydíszes termekkel - 268 méter hosszan uralja a pesti Duna-partot.
- Közlekedése is szolgál kuriózumokkal: a kontinens első földalatti vasútja 105 éve köti össze a Belvárost a Városligettel, a világ harmadik hegyi vasútja és egy gyermek-vasutasokkal működő erdei kisvasút közlekedik a budai hegyekben.
- A kultúra kedvelőinek a választás gondot okozhat: 237 műemlék, 223 múzeum és galéria, 35 színház, 90 mozi, 2 operaház, 12 hangversenyterem, közel 200 szórakozóhely változatos programja, az utazási irodák autóbuszos, hajós és gyalogos városnéző kirándulásai a Budapestre érkező számára egyéni igényekhez igazodó kínálatot jelentenek az év 365 napján.
A XIV. században épült, majd négyszáz évvel később barokk stílusban átépített királyi várpalota (Szent György tér) hétszáz éven át a magyar királyok lakhelye volt, ma Budapest leglátogatottabb múzeumainak, galériáinak ad otthont.
A kőcsipkés tornyú budai főtemplom a Mátyás-templom (Nagyboldogasszony-templom, Szentháromság tér 2.) koronázó templom volt és királyi esküvők színhelye. A XIX. század eleji neogótikus átalakításán a kor legnevesebb művészei dolgoztak. Altemplomában egyházművészeti gyűjtemény (kőtár, ereklyetár, kincstár, a Szent Korona pontos mása), tavasztól őszig hangversenyek. Halászbástya (Szentháromság tér) a középkori falakra emelt héttornyú neoromán bástyarendszer remek kilátást nyújt a városra. Hátterében a domonkosok Szent Miklós Temploma és Kolostora, melyek XIII-XV. századi maradványait bravúros építészeti megoldással az elegáns Hilton hotel belsejébe építették. A Dominikánus Udvar szabadtéri előadások színhelye.
Kevés világváros közepén emelkedik egy természetvédelem alatt álló hegy, mélyében gyógyító forrásokkal, melyek vizét három, a hegy lábánál épült fürdő hasznosítja: az ország legelegánsabb gyógyfürdője, a Gellért (Kelenhegyi út 2-4.) termál-, kád-, pezsgő- és hullámfürdő, uszoda, strand. A két török kori fürdő: a Rudas(Döbrentei tér 9.) és a Rác Gyógyfürdő (Hadnagy u. 8-10.) termál-, gőz- és kádfürdő. A Rudasnak uszodája is van.
A hegy tetején 1851-ben katonai erődítménynek épült Citadella ma a turizmust szolgálja, kilátóteraszáról a város teljes panorámája élvezhető.
A pesti Belvárosból érdemes gyalogosan kisétálni a nyílegyenes Andrássy úton, melynek mindkét oldalát művészi igényességgel tervezett, XIX-XX. századi eklektikus paloták szegélyezik. A főváros legjelentősebb parkjának nevezetes épületeit az ország fennállásának 1896-ban ünnepelt, ezer éves évfordulójára emeltette a lelkes fővárosi polgárság.
Az impozáns Hősök terén Gábriel arkangyal emeli 36 méteres magasba a magyar történelem rendkívüli jelentőségű ereklyéjét, a Szent Koronát, a millenniumi emlékmű központi szoborcsoportja a honalapító hét törzsnek és vezérüknek, Árpádnak állít emléket, az oszlpocsarnokban magyar királyok, az ország függetlenségéért harcoló hadvezérek és politikusok szobrai állnak, körbefogva a hazáért életüket áldozó hősök emlékművét.
A téren áll az ország legfontosabb képzőművészeti gyűjteménye, a Szépművészeti Múzeum, régi képtárában a Spanyolországon kívüli legnagyobb spanyol festészeti gyűjteménnyel és világhírű művészek alkotásaival: Bellini, Brueghel, Corregio, Dürer, El Greco,Giorgione, Goya, Murillo, Leonardo da Vinci, Raffaello, Rembrandt, Rubens, Tiziano, Velasquez. A XIX. századi gyűjteményben Delacroix, Gauguin, Monet, Renoir, Corot művei teszik nemzetközileg is jelentőssé gyűjteményét.
Az ország legnagyobb kiállítóterme a Műcsarnok szemközti épülete, a legjelentősebb időszaki kiállítások méltó színhelye.
Vajdahunyad vára (a Széchenyi-szigeten felépített épületegyüttes) a román stílustól a barokkig a történelmi Magyarország néhány híres épületének hű mását fűzte csokorba. Leghangsúlyosabb eleme az erdélyi Vajdahunyad vára (ma Románia), reneszánsz díszudvara nyaranta hangversenyek színhelye. 1986-ban - a világon elsőként - itt jött létre a Magyar Mezőgazdasági Múzeum rendkívül gazdag gyűjteménye. A csónakázó-tó nyáron a romantikus csónakázás, télen a korcsolyázás örömeit nyújtja.
A Széchenyi Gyógyfürdő (Állatkerti körút 11.) Európa legnagyobb gyógyfürdője: termál-, gőz-, és kádfürdő, uszoda, strand. A Közlekedési Múzeum (Városligeti körút 11.) Európa egyik legrégibb közlekedéstörténeti gyűjteménye.
A világon is az elsők között alakult meg a most 135 éves Fővárosi Állat- és Növénykert, műemlék épületei a magyaros szecesszió nagyszerű alkotásai. Szomszédságában a főváros legelegánsabb étterme, a Gundel a magyar vendéglátásban fogalommá vált család nevét viseli ma is. A Városliget két népszerű szórakoztató intézménye a Fővárosi Nagycirkusz és a Vidám Park, benne az Europa Nostra-díjjal kitüntetett, felújított százéves körhinta.
Budapest legértékesebb parkja a Margit híd (közepéről a főváros egyik legszebb esti panorámája nyílik) és az Árpád híd között húzódó, 2 kilométer hosszú zöld oázis több száz éves fáival, a rózsakert színes virágszőnyegével, a hangulatos japánkerttermálvizű tavával és vízesésével. A gyerekek kedvence a Vadaspark, a Hajós Alfréd Sportuszoda (rangos sportversenyek színhelye), a nyári örömöket adó Palatinus Strandfürdő. A víztorony lábánál nyári zenés előadások kedvelt színhelye a Margitszigeti Szabadtéri Színpad. Mindez együtt a kikapcsolódás, szórakozás teljes körét nyújtja. Hétszáz éves műemlékei a domonkos és a ferences templom éskolostor romjai, a premontrei kápolna tornyában az ország legrégibb harangja szól. A sziget nevezetességeinek felfedezését szolgálják a főszezonban közlekedő minibusz és a bringó-várnál - a sziget északi végén, a szállodáknál - egész évben kölcsönözhető társas biciklik, a bringóhintók. (autóforgalom elől zárva, 26-os busz a Nyugati térről).
Budapest kétezer éves római kori elődje, Aquincum polgárvárosának és katonavárosának maradványai, a két amfiteátrum, mozaikdíszes villák, katonai fürdő, a vízvezeték kőpillérei a város északi részén találhatók. Összefüggő romterület azAquincumi Múzeum (Szentendrei út 139.), legértékesebb emlékei a faragott kövek, falfestmények, ókori orgona.
Az óbudai főtér egyedi hangulatát földszintes házai, hangulatos éttermei és értékes múzeumai adják.
A Varga Imre Múzeum (Laktanya u. 7.) a híres szobrász (1923), a Vasarely Múzeum(Szentlélek tér 6.) pedig az op-art megteremtőjeként világhírűvé vált Vásárhelyi Győző teljes életművét öleli fel, míg a Kiscelli Múzeumban (Kiscelli út 108.) a fővárosról készült műalkotások és a XX. századi magyar képzőművészet rendkívül gazdag gyűjteménye látható.
A közeli Hajógyári-szigeten állt a római helytartók palotája, mai vonzereje az augusztusi Szigetfesztivál egyhetes könnyűzenei eseménysorozata.
Az ország legnagyobb és legdíszesebb épülete Steindl Imre tervezésében 1885-1902 között épült. A 96 méter magas, 118 méter széles remekműben 10 udvar, 29 lépcsőház, 27 kapu és Európa első távfűtési rendszere kapott helyet. A Magyar Országgyűlés és a kormányhivatalok székhelyén őrzik a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket. Helyi vezetővel, csoportosan látogatható.
A leghíresebb magyar építész, Ybl Miklós pompás alkotása 1864 óta a magyar zenei élet központja. Freskódíszes belsejét, 1200 fős nézőterét, színpadtechnikai berendezéseit csoportos látogatás során lehet megtekinteni. Műsorán szeptembertől júliusig naponta előadások szerepelnek, augusztusban a Budapesti Opera- és Balettfesztivál, szilveszterkor operabál és újévi koncert.
A magyar klasszicista építészet legszebbje, 1846-tól az ország legfontosabb közgyűjteményeként őrzi a magyar nép történetét bemutató emlékeket az őskortól napjainkig.
A basilica minor rangjára emelt neoreneszánsz templom a főváros első, az ország második legnagyobb temploma, harangjánál sincs nagyobb hazánkban. A Szent Jobb-kápolna féltett kincse az első magyar király, Szent István (1000-1038) ereklyéje, 1000 éve épen maradt jobb kézfeje. A kincstárban egyháztörténeti emlékek láthatók a toronyerkélyről pompás körpanoráma nyílik a városra.
A város első templomának egyedülálló érdekessége, hogy belsejében a romántól a klasszicizmusig valamennyi építészeti stílus emlékei megtalálhatók.
A közelmúltban felújított épület Európa legnagyobb zsinagógája, kitűnő akusztikája alkalmassá teszi hangversenyeke megrendezésére is. Udvarában a zsidó múzeum Közép-Európa egyik páratlan értékű judaika gyűjteménye, a zsidó kultúra kutatóközpontja.
Kiemelkedik a mohamedán zarándokhely, a rózsadombi Gül Baba-türbe (Mecset u. 4.) és a kupolás Király Gyógyfürdő (Fő u. 82-84.): termál-, kád- és gőzfürdő.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.